Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.01.2022 17:11 (Üye) Soru : Merhaba, Müşterim İnternet sitesinde hem aracılık hemde mal satışı gerçekleştirmektedir. Satış yapmak üzere ürün alımları için firmalara aldıkça bakiye den düşmek üzere anlaşma üzeri sözleşme ile ön avans ödemesi yapmış olup ilgili avans hesaplarında takip edilmiştir. Yeni yılda sadece aracılık hizmeti yapmaya devam etmeye karar verildiğinden aracılık sözleşmesi olan başka bir firmaya sitemizde direkt mal alışı satışını gerçekleştirmesi için aramızda alacağın temliki sözleşmesi yapılmış ve noterde onaylanmıştır. Avans hesaplarda takip ettiğimiz bu tutarı başka bir firmaya temlik ettiğimizde alacağımız toplam tutarı Tek düzen hesap planı açısından hangi hesapta takip etmemiz daha doğru olacaktır. Teşekkürler.

Cevap : Temlikli alış ve satışlar için TDHP da belirlenmiş bir hesap tanımı yok. Aracılık yapılarak elde edilen Komisyon gelirleri 600 hesap da takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.