Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2022 10:42 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER BİR İNŞAATIN KABASINI X İNŞAATIMIZ OLARAK ÖZEL BİR ŞİRKETTEN 3 MİLYON KDV DAHİL BEDELLE ALDIK İŞ BİTTİ..TEVKİFATSIZ OLARAK..... İNCE İŞİ İÇİN DE YİNE AYNI ÖZEL FİRMA İLE X İNŞAATIMIZ OLARAK AYNI FİRMA İLE 4 MİLYON KDV DAHİL SÖZLEŞME YAPTIK. 7 MİLYON OLARAK DEĞERLENDİRİLİP KDV TEVKİFATI YAPMAMIZ GEREKİR Mİ.DİĞER 4 MİLYONLUK SÖZLEŞMEYİ FARKLI FİRMAMIZDAN MI Y FİRMAMIZDAN MI YAPMAK LAZIM

Cevap : YAPILAN İNŞAAT İŞLERİNDEN DOLAYI DÜZENLENECEK FATURADA HESAPLANAN KDV DEN ORANINDA KDV TEVKİFATI HESAPLANACAKTIR. KDV UYGULAMA TEBLİĞNE GÖRE; " BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE, karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri (bina, karayolu, demiryolu, otoyol, havalimanı, rıhtım, liman, tersane, köprü, tünel, metro, viyadük, spor tesisi, alt yapı, boru iletim hattı, haberleşme ve enerji nakil hattı, baraj, enerji santrali, rafineri tesisi, sulama tesisi, toprak ıslahı, taşkın koruma ve dekapaj gibi her türlü inşaat işleri ve bu işlerle ilgili tesisat, imalat, ihrazat, nakliye, ısıtma-soğutma sistemleri, ses sistemi, görüntü sistemi, ışık sistemi, tamamlama, (boya badana dahil) her türlü bakım-onarım, dekorasyon, restorasyon, çevre düzenlemesi, dekapaj, sondaj, yıkma, güçlendirme, montaj, demontaj ve benzeri işler ) ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.