Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2022 11:18 (Üye) Soru : merhaba , Yurt icinde mal alım satımı yapan LTD StIl 'erde personele her ay düzenli olarak ödenen , SABİT YOL PARASINI danışmak istiyorum. Acıkcası mevzuat bu konuda o kadar cok ve karışık şey söylemiş ki bir şey anlamadım. PERSONELE DÜZENLİ OLARAK HER AY ÖDENEN , AYLIK MAVİ KART YOL PARASI 320.00.-TL dir. 1- Bu ödeme Muhtasar beyannemesınde gelir vergisi ve damga vergİsine tabi midir ? 2 - günlük olarak belli miktar yol parası muaf ise bu rakam nedir? Ve bu rakamın üzerindeki bedelin gelir vergisi ve damga vergisi hesabı ne şekildedir? teşekkürler

Cevap : 2022 için günlük 17 TL nin üstündeki ödenen yol parası çalışanın brüt maaşına eklenerek vergilendirilir (Detay için GVK 311 Sayılı Genel Tebliği inceleyiniz.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.