Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 10:34 (Üye) Soru : merhaba , Yurt icinde mal alım satımı yapan LTD StIl 'erde personele her ay düzenli olarak ödenen , SABİT YOL PARASINI danışmak istiyorum. Acıkcası mevzuat bu konuda o kadar cok ve karışık şey söylemiş ki bir şey anlamadım. PERSONELE DÜZENLİ OLARAK HER AY ÖDENEN , AYLIK MAVİ KART YOL PARASI 320.00.-TL dir. 1 - işçiye verilen yol parası belli miktarı muaf ise bu ne kadardır ? 2- aylık MUAF RAKAMIN üzerinde ödenen yol parasının , sgk bildirgesinde , ssk işci - ssk işveren ve sgk işsizlik işçi ve işveren primlerine tabi midir ? oranları nedir? NOT: Personel maaşları , asgari net ücretin 2 katı civarlarındadır. Tüm personel 18 yaş ustu normal 4a sigortalıdır. Sgdp yada tesvikli personel bulunmamaktadır teşekkürler

Cevap : Çalışana nakit olarak ödenmemiş, yol kartına (Akbil, Kentkart vs.) yüklenmiş ya da bilet olarak verilmiş yardımlar ise, SGK tarafından ayni yardım olarak değerlendirilir ve tutar ne olursa olsun üzerinden SGK primi hesaplanmaz, prime esas kazanca dâhil edilmez. Yol yardımının kart ya da bilet olarak verilmesi ile ilgili 2020 yılından itibaren geçerli olan yeni düzenleme ile birlikte, iş günü bazında gelir vergisi istisnası uygulamak da mümkün oldu. Bu tutar 2022 yılı için 17 TL olarak belirlendi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.