Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2022 11:51 (Üye) Soru : Merhaba, Ev hanımlarına evde el sanatları için tanınan herhangi bir vergi muafiyet durumu var mıdır? Var ise nereye ve nasıl başvuruda bulunmaları gerekir?Teşvik durumu var mıdır?Evde kendisi bileklik yapıyor boncuktan.Konu hakkında geri dönüşünüzü rica ederim.

Cevap : Konu ile ilgili GVK 9. maddesinin 6. fıkrası aşağıdadır. 6. Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; OTURDUKLARI EVLERDE İMAL ETTİKLERİ HAVLU, ÖRTÜ, ÇARŞAF, ÇORAP, HALI, KİLİM, DOKUMA MAMÛLLERİ, KIRPINTI DERİDEN ÜRETİLEN MAMÛLLER, ÖRGÜ, DANTEL, HER NEVİ NAKIŞ İŞLERİ VE TURİSTİK EŞYA, HASIR, SEPET, SÜPÜRGE, PASPAS, FIRÇA, YAPMA ÇİÇEK, PUL, PAYET, BONCUK İŞLEME, TIĞ ÖRGÜ İŞLERİ, İP VE URGANLARI, TARHANA, ERİŞTE, MANTI GİBİ ÜRÜNLERİ işyeri açmaksızın veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir. Yukarıdaki istisnadan yararlanmak için bu işi yapacak kişi ikametinin bağlı olduğu Vergi Dairesine müracaat ederek “ESNAF MUAFLIĞI” Belgesi alınacak. Yapılan işi vergi mükellefi olan kişi ve kuruma satışında i,alan mükellef Gider pusulası düzenleyecek gider pusulasından % 2 GV stopajı yapılacak KDV hesaplanmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.