Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2022 14:27 (Üye) Soru : Merhaba, Meslek mensubuyum. Bağımsız olarak muhasebe büromda mesleği icra ediyorum. Aynı zamanda Amatör olarak yazılım öğrendim hobi amaçlı birkaç proje yaptım. Yazılım ile ilgili iki sorum var a-) Mali Müşavirlik yaparken Serbest olarak yazılım geliri elde etmemde bunu vergilendirmemde bir mahsur var mı? Bunun için mükellefiyet tahsis ettirip serbest meslek makbuzu düzenleyebilir miyim? b-) Bir şirketten iş için teklif var. İlgili şirkette yazılım personeli olarak uzaktan çalışabilir miyim? 4-A lı olarak sigortalı olabilir miyim?

Cevap : a)-SMMM olarak zaten mükellefsiniz. Yazılım geliri için ayrıca mükellefiyet açılmaz. Elde ettiğiniz gelir için e-smm düzenleyebilirsiniz. b)-Serbest olarak çalışan SMMM ler bir işverene hangi konumda veya hangi görevde olursa olsun BAĞIMLI olarak çalışamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.