Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2022 17:09 (Üye) Soru : Merhaba; TÜRMOB'un 08.02.2016 tarih 2016/1 sayılı genelgesinde, SM,SMMM mesleki asgari ücret tarifesindeki ücretlerin Danıştay kararı gereğince KDV dahil brüt ücret olduğu belirtilmiştir. Aynı genelgede, tarifedeki ücretin 1,18 e bölünüp brüt ücretin bulunduğu bir hesaplanma örneği de verilmiştir. Özet olarak tarifedeki ücret, KDV dahil brüt ücret midir? Saygılarımla

Cevap : Maliye Bakanlığı Resmi Gazete de yayımladığı Ücret Tarifesindeki ; NOTLAR BÖLÜMÜNDE 2015 yılına kadar aşağıdaki belirlemeyi yapmıştır “2- Tarifedeki ücretler aylık olup KDV hariç brüt tutarlar dır”. (2015 ve öncesi yıllar) 2016 ve günümüze kadar yayımlanan tarifeler de ise aşağıdaki belirlemeyi yapmıştır.; “2- Tarifedeki ücretler aylık olup KDV dahil tutarlar dır.” (2016 ve devamı yıllar ) Size gönderdiğimiz örnek de de Net den Brüte hesaplaması yapılmıştır. Ele geçen net tutar için Brüt hesaplaması yapılması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.