Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.01.2022 12:51 (Üye) Soru : Merhaba, Homeoffice olarak çalışan mükellefin ltd şti firması için elektrik, su, doğalgaz, beyaz eşya ve genel market giderlerinin muhasebeleştirilmesi nasıl olmalıdır? Beyaz eşya ve genel market giderlerinin hepsi gidere atılabilir mi? Saygılar,

Cevap : İş ile ilgili yapılan harcamalar giderleştirilir. Giderlerin tanımı GVK 40. maddede sayılmıştır. Market harcamasının ayrımı (şirket/ev ) nasıl yapılacak ? Elektrik, su gideri nasıl ayrıştırılacak ? Evde kullanılan beyaz eşyanın işte kullanılması ayrımı nasıl yapılacak ? Bu soruların cevabı Vergi kanunlarında yapılmamıştır. BU giderler için sadece Serbest meslek giderleri için GVK 68. maddesinde yapılmıştır. Ticari kazanç için Homofis tanımı ve bir ayrım yapılmamıştır. Ticari şirketlerin merkez adresi veya faaliyet adresi ev adresi olamaz. Vergi dairesi böyle bir kuruluşa izin vermiş ise bizce yanlıştır. . Konu ile ilgili özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.