Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.01.2022 09:12 (Üye) Soru : Merhabalar; Daha önceki yıllarda yaptığımız E Birlik sözleşmelerini "uzatarak" 2022 yılı için düzenlediğimiz ek protokoller için de damga vergisi mükellefiyeti oluşuyor mu? Ayrıca daha önceki yıllarda düzenlendiği ve imzalandığı halde damga vergisi beyannamesi verilmemiş ise izlenmesi gereken en doğru yol nedir? Yeni bir sözleşme yapmak mı yoksa örneğin 2020 tarihli sözleşmeye ait cezalı da olsa damga vergisi beyannamesi verip ödemek mi ? Teşekkürler ?

Cevap : Sözleşmeler uzatılmış olsa da yeniden düzenlense de Damga Vergi beyannamesi verilecektir. Önceki dönemlerde verilmeyen DV beyannameleri için Pişmanlık ile beyanname verebilirsiniz. YENİ UYGULAMA İÇİN; Türmob ,e-birlik ve GİB sözleşmeleri için aşağıdaki linklerdeki açıklamaları inceleyiniz. https://turmob.org.tr/ sayfasından TÜRMOB E-BİRLİK portalın dan SIKÇA SORULAN SORULAR bölümünü inceleyiniz . Ayrıca aşağıdaki linkde bulanan videoyu izleyiniz. https://www.youtube.com/watch?v=WQggd5yBLZU
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.