Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.01.2022 09:09 (Üye) Soru : Firmamız beton analizi yapmaktadır Gayrimenkul ile ilgili herhangi bir faaliyeti bulunmamakta ve şirket sözleşmesindeki amaç ve konusunda da gayrimenkul işleri yer almamaktadır Firmamız ileride merkez veya başka amaçla kullanmak için bir bir şirketten daire alacaktır Daire kiracılı bir dairedir ve daireyi aldığımıza belirli süre kira gelirimiz olacaktır 1.000.000 + 180.000 KDV Toplam 1.180.000 TL ye daire alınacaktır Daireyi bu şekilde alıp içerisinde kiracı olduğu için kira gelirimiz (kira için fatura keseceğiz) Fakat iyi bir alıcı veya nakit sıkışıklığı nedeniyle 2 veya 3 yıl sonra satmak istediğimizde daireyi kdv siz olarak satabilir miyiz? Sonuç olarak şirkete alınan gayrimenkulü satacağımız zaman kira gelirimiz olması satışında kdv istisnası uygulanmasına engel olur mu? Bu daireyi 2 yıldan sonra kdv siz satabilir miyiz? Teşekkürler

Cevap : Kurumların aktifinde en az iki tam yıl süreyle bulunan taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler KDV’den istisnadır.( KDVK 17/4- r) Kira geliri engel olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.