Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 11:32 (Üye) Soru : merhabalar 4447 geçici 19 madde (27103) sgk teşviğine göre yeni işe giren bir kişi teşvik alıyor ve ortalama 5 kişi ilave istiyor fakat bu çalişan 5 kişide aynı zamanda 27103 sayılı teşvikli eleman buna göre o beş teşvikli kişi ilave kişi için uygun olurmu o bir kişinin teşvik alması için Yoksa istenen ilave 5 kişi teşviksiz eleman olmasımi lazım acaba ?

Cevap : https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi üzerinden potansiyel teşvik sorgularken dikkat edilecek en önemli husus personelin işe alınmadan önce potansiyel teşviklerinin sorgulanması ve işkur kaydı olmaması nedeniyle oluşabilecek muhtemel teşviklerin kaybının engellenmesidir. Kişiye uygun olan teşvikler “yeşil” olarak görünmektedir. Kişinin teşvike uygun olup olmadığına bakılırken kişi için hesaplanan “ortalama sayıya” dikkat etmek gerekir.27103 de Bir önceki takvim yılı ortalama personel sayısı dikkate alınarak ortalama hesabı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.