Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.01.2022 12:58 (Üye) Soru : Merhaba, basit usule geçiş için başvuru yaptık vergi dairesi yetkilisi 01.01.2023 tarihinde basit usul mükellefiyetin kalkacağını söyledi, böyle bir durum şimdiden belli midir, şu anda gelir vergisine tabi olan bu mükellef 14.000 lira civarında kdv alacağı vardır. Basit usul kaldırılırsa tekrar gelire aktarılırsa bu şahsın kdv alacağı konusunda mağduriyet yaşar mı?

Cevap : Vergi dairesindeki memur veya diğer görevliler Mevzuatı takip etmediklerinden size yanlış bilgi vermişlerdir. Böyle bir durum yok Basit usulde yıllık GV beyannamesi verilmeyecek ,Ancak kayıtlar tutulmaya devam edecektir. KDV alacağınız olmaz. Devir KDV ; iade alınacak KDV değildir. Gerçek usulden basit usule geçiş de devir eden KDV gider yazılır. İade yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.