Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 11:38 (Üye) Soru : Şirketimiz Limited şirketi Şirkette dışarıdan temsil yetkisi olan imza yetkili müdür yer almakta kendisi emekli olup firmada çalışmamakta ve herhangi bir imza kullanmamaktadır Firma şuan aktif değildir Bu müdür ssk lı olmak zorunda mıdır? Firma aktif değil imza yetkili müdür ise ne çalışmakta ne de herhangi bir imza atmaktadır SSK lı olmalımıdır? Teşekkürler

Cevap : 5510 sayılı yasaya göre hizmet akdi ile işçi olarak çalışan kişiler aynı anda bir veya birden fazla işverene tabi olarak çalışabilirler. Yani, bir kişi (işçi) eş zamanlı olarak birden fazla şirketin müdürlüğünü yapıp, birden fazla şirketin işçisi olarak çalışabilir. Bu durumda, her şirket çalıştırdığı müdürü için sigorta yapmak ve SGK’ya prim ödemek zorundadır. Şirkette müdür olarak çalışan kişinin, başka bir şirkette müdürlüğünün veya sigortasının yapılmış olması, sigortasının yapılmasına engel değildir. Özetle, bir limited şirket, müdür olarak atayacağı kişinin başka bir şirkette SSK’sı varsa bile, kendi şirketinde de bu müdür kişiyi SGK’lı yapmak zorundadır. Kişi çalışmıyor ve şirket gayri faal ise karar ile yetkilendirme kaldırılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.