Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 10:48 (Üye) Soru : merhaba, türkiye' de bir firmamız var bu firma yurtdışında büyük iş makinaları alıyor fakat alırken ithal etmiyor antrepo ya getiriyor. Antrepoda bazen 1 yıl kadar bile kalabiliyor sonrasında buradan devir ediyor bazen yurtiçi bazen yurtdışı olabiliyor biz sadece devir faturası kesiyoruz ve antrepoda bizim işlemimiz bitiyor. sonrasında alan firma yurtiçine sokacaksa vergisi veya ihraç edecekse diğer işlemleri yapıyor bu bizim firmamızdan bağımsız işliyor bizimle ilgisi yok, bizim işimiz antrepoda devir ile bitiyor. yurtdışında makinanın tedarik aşamasında yurtdışındaki başka bir firmadan hizmet almaktayız. Bu hizmet aldığımız yurtdışı faturasının kdv durumu hakkında bilgi almak istiyoruz , teşekkürler

Cevap : Yurt içine satış yapmanız halinde KDV hesaplayacaksınız. İthalat yaptığınızda Gümrük de KDV ödemiş olduğunuz KDV indirim konusu yapacaktınız.. Malı yurt dışına satmanız halinde KDV istisnası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.