Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.02.2022 12:50 (Üye) Soru : Soru: Müşterim 10 yıl önce satın aldığı arsası üzerine özel inşaat yaptırdı. Bu daire ve dükkanları satmak istiyor. Sorum; bu satışlardan kaynaklanacak karlar vergi konusu olur mu arsadan mesken ve dükkana dömüşüm sonrası hemen satış için? Cevap:Sayın, sahip olunan arsa üzerine satmak üzere konut ve iş yeri yapılacak ise Sahibinin vergi mükellefiyeti açması gerekir. Sayın danışmanımız. İnşaat ticari amaçla yapılmadı. Özel inşaat olarak yapıldı ve bitti. Sonra mükellef bunları kiraya vermek yerine satmayı düşündü ve bana danıştı. Yani özel inşaat zaten bitti. Satma fikri sonra oluştu?

Cevap : Sahip olunan Daire ve iş yerleri 5 yıldan önce satılır ise Değer artış kazancı hesaplanır. Aynı yıl da bir den fazla bağımsız bölüm satılır ise elde edilen kazanç TİCARİ Kazanç olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.