Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2022 10:40 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Dün Hafta tatili ile ilgili soru sormuştum Kanun maddelerini yazmışsınız ben kanunda açıkça yazmadığı yoruma kaldığı için sormuştum örnek üzerinden soruma cevap bulamadım. "Sağlık raporunun bir haftalık süreyi aşar nitelikte daha uzun süreli olması durumunda hafta tatiline hak kazanılmaz" sizin yazdığınız bu cümledeki bir haftalık süreden kasıt Hafta tatili Pazar olan yerde Cuma günü 4 gün sağlık raporu alan biri için cumadan sonraki pazar günü olan hafta tatiline hak kazanılır mı? iyi çalışmalar.

Cevap : Kanunlar cevapların mesnedini teşkil etmektedir. Kanunda haftalık süre 45 saatin dolumu hali hazırda 6 günü ifade etmektedir. 6 gün sonunda işçi hafta tatiline hak kazanır. Sağlık raporunda ise bir haftalık süreyi aşar nitelikte daha uzun süreli olması durumunda hafta tatiline hak kazanılmaz hükmü vardir. demek ki elinizdeki rapor altı günü aşmadığı için kişi hafta tatiline hak kazanacatır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.