Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2022 12:21 (Üye) Soru : merhaba, biraz önceki soruma ektir. " Yol yardımının kart ya da bilet olarak verilmesi " diye yazmışsınız. çalışanların mavi kart yada istanbul kartları İETT olarak tc kimlik numaralarına göre cıkıyor. işçilere aylık olarak 435.-tl (30 günlük 14,50*30=435-tl) veriyoruz. işçilerin maaşı aylık bankaya yatıyor. 1 - işçilere verilen yol parasının , sgk prime esas kazanca dahil olmaması için nasıl ödemeliyiz? aylık olarak bordroda nasıl göstermeliyiz? tesekkurer

Cevap : .İşverenlerce çalışanlara ödenen yol ücretleri ile ilgili 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda bir istisna bulunmamaktadır. Nakit ödenen yol paraları üzerinden tıpkı gelir vergisi tarafında olduğu gibi SGK tarafında da prim hesaplaması söz konusu olacaktır. Ulaşım kartı, ulaşım aracı bileti ya da bu amaçla kullanılan ödeme araçlarının işverence temini şeklinde yapılan yardımlar ise, SGK açısından ayni yardım olarak kabul görmekte ve üzerinden SGK primi kesintisi yapılmamaktadır. Ulaşım kartı ya da bileti, amacı dışında kullanılamaması ve işçiye nakit ücret şeklinde ödenmemesi nedeniyle, SGK açısından tıpkı kartla yapılan yemek yardımında olduğu gibi ayni bir yardım niteliği taşımaktadır. Ayni yardımlar 5510 sayılı Kanunun 80. Maddesi gereği prime esas kazançlara dâhil değildir. Dolayısıyla da üzerinden SGK payları hesaplanmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.