Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.02.2022 14:28 (Üye) Soru : Sayın danışma birimi merhabalar, 2022 ocak dönemi bordrolarını yaparken asgari ücret ve asgari ücret üstünde ücret alanlar ile ilgili özel sağlık sigortası uygulaması nasıl olacak , asgari ücret alanlar kendileri yaptırdığı özel sağlık sigortası ile ilgili işveren sunduğu poliçeye göre Asgari ücretin yıllık tutarına aşmamak üzere yıpalan ödemenin %15 tutarı hesaplanarak alacağı net maaşına ekliyorduk bu durumda 2022 de asgari ücret üzerinden vergi istisnası olduğu için özel sağılık sigortası ve engelli indirim istisnasını bordro hesaplarken dikkate alacakmıyım? Net ücrete ekleyecek miyim dikkate alacaksam hesaplama nasıl olması gerekir. Saygılarımla İyiki varsınız

Cevap : Asgari ücret tutarına istisna edilmesi ile GV hesaplanmaz. Asgari ücretin üstünde ücret ödenmesi halinde ise; İstisna dışında kalan Matrah dan Engelli indirimi,Özel sağlık gider indirimi yapılır. İndirim yapılacak matrah ile sınırlıdır. GV matrahı yok ise hiç bir indirim yapılamaz. Diğer taraftan ücretler BRÜT Esasına göre işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.