Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.02.2022 14:21 (Üye) Soru : Merhaba,temaslı olan bir çalışanımız var.Şu an izolasyon sürecinde evde.Fakat bir raporu bulınmamakta.Bu durumda ücret ödemesini yapmalı mıyım?Ve SGK prim bildirgesi düzenlerken bunu nasıl göstereceğim,teşekkürler.

Cevap : Yeni düzenlemeye göre Kişinin raporu yok ise işine devam etmesi gerekir. ağlık Bakanlığı "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberini güncelledi. Buna göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek. Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek.Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak. Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. denilmektedir. Bu prosedür işe devamsızlık gerektirmiyor. Eğer test pozif çıkarsa karantina başlatılıyor. Kişinin rızası alınarak ya ücresiz izinli ya da y mazaret izinli bildirilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.