Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2022 11:37 (Üye) Soru : Merhaba , benim defter beyana tabi bir mükellefim var . Aynı zamanda bu mükellefimin %50 ortaklığı olan bir Adi Ortaklığı var. Adi Ortaklık Bilanço usulüne göre defter tutmakta. Sorum bu Adi ortaklıktan gelen geliri Mükellefin Geçici vergi Beyannamesine nasıl ekleyeceğim hususu , zira oranda gelen geliri defter farkı olduğu için defter beyan görmüyor.

Cevap : Defter beyan sisteminden Muhasebe bilgileri bölümünde bulunan defter sekmesinden serbest meslek kazanç defteri oluşturulur. Burada oluşan serbest meslek kazancına ilişkin bildirim hazırlanır . Geçici vergi beyannamesi GİB bdp programından GGEÇİCİ KODLU geçici vergi beyannamesine ,matrah bildirimi bölümüne Ticari kazancındaki oranınına göre beyan yazılır. Serbest meslek kazancı bölümüne yazılır Ayrıca Beyannamedeki EKLER bölümündeki GELİR tablosu ve serbest meslek kazancına ilişkin bildirim doldurulacak. Defter beyan sisteminden ayrıca beyanname verilmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.