Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2022 12:45 (Üye) Soru : Merhaba, 2 konutu olan bir kişi 1. konutunu kiraya verdi ve kira geliri elde ediyor. 2. konutunu yeni aldı kredi ile aldı ve kendi oturuyor. 2.konutunun kredi ödemeleri devam ediyor ve faiz giderine katlanıyor. Bu kişi işçi ve ücret geliri elde ediyor. Soru 1 : 1.konutundan elde ettiği kira gelirinden 2.konuta ödediği faiz giderlerini kullanabilir mi? Soru 2: 2021 yılı için geçerli olan konut kira geliri istisnası olan 7000 tl lik tutarın tamamını kullabilirmi, (2021 ağustos ayı itibariyle kira geliri eldiyor)

Cevap : 1- Kredi faizinin indirimi ancak satın alınan konut dan kiran geliri elde edilmesi halinde indirilir. ( GVK 74/4) Oturulan dairenin faizi indirilmez. 2-GVK 21 maddesindeki istisna tam olarak indirilir.(7.000 TL)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.