Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.02.2022 17:32 (Üye) Soru : Yeni kurduğumuz LTD. Şirketi Gayri menkul alım satım işi yapacak. Öğrenmek istediğim. Mükellef olmayan kişilerden alınan KDV'siz arazi ve gayrimenkullerin satış sırasında alış ve satış arasındaki farka mı KDV düzenlanecek? Bu işlem için Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilen yetki belgesine sahip olmaları gerekiyor mu? Yoksa yetki belgesi olmayan faaliyeti gayrimenkul alım satımı olan bütün işletmeler bu istisnadan faydalanabilirlrmi? Daha önce bu yasayı takip ettiğim de ikinci el araç ve 2.el taşınmaz ticareti yapanlar için özel matrah istinasından faydalanması için ''Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilen yetki belgesine sahip olmaları gerekiyor.'' deniliyordu. bu konuda herhangi bir istisna oldumu?

Cevap : Özel matrah uygulaması için Mükellefin, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilen yetki belgesine sahip olması gerekir. Resmî Gazete 14 Ekim 2020 Sayı : 31274 TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.