Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.02.2022 09:17 (Üye) Soru : Sayın Danışman merhaba, Hizmet ihratacı yapan mükellefimin hesabına USD ödemesi geldi.Banka Ihracat Kabul Belgesine ihtiyaciniz varsa o zaman Size bir form gonderecegiz ve o formu doldurup bize ileteceksiniz. Ayni zamanda gelen tutarin %25 ini USD olarak birakacaksiniz ve islemler tamamlandiktan sonra bu %25 lik tutari sistem otomatik olarak Merkez Bankasi'na satacak demiş. Firma mal ihracati yapmiyor. Bu gelen USD için bir işlem yapmamıza gerek var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : T.C. Merkez bankası tarafından 03.01.2022 tarihinde yayımlanan “İhracat Genelgesinin” Ek 1 inci Maddesi Kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı” ile birlikte daha önce yayımlanan 16.01.2020 tarihli “İhracat Genelgesi” kapsamında getirilen İhracat Bedeli Dövizin Merkez Bankasına satılması zorunluluğu ile ilgili yeni düzenlemeler belirlenmiştir. Bu düzenleme ile birlikte ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden ihracat yapan firmaların, ihracat bedellerinin %25’ini Türk Lirasına çevirme zorunluluğu yeniden getirilmiştir. Öte yandan 16.01.2020 tarihli İhracat Genelgesi ile birlikte AŞAĞIDA Kİ İHRACAT İŞLEMLERİ BU UYGULAMADAN İSTİSNA EDİLMİŞTİR. HİZMET İHRACATI Transit Ticaret Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel fatura ile yapılan satışlar, Türkiye’de ikamet etmeyenlere KDV Hesaplanarak yapılan satışlar, Mikro ihracatlar, Serbest bölge işlem formu kapsamında gerçekleştirilen 5.000 USD veya karşılığı döviz yada TL geçmeyen tutardaki ihracatlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.