Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2022 15:06 (Üye) Soru : Merhaba, Bir aile çocuklarına bundan 13 yıl önce ve 9 yıl bakan kişi için SGK ya başvurup primlerini ödeyebilir mi? 1- geriye dönük böyle bir canlandırma yapılabilinir mi? 2-Karşılaşılacak cezalar nelerdir Teşekkürler

Cevap : Kişinin işçi olarak girişi hiç yapılmamış ise; Sigortalı işe giriş bildirgesi geç verilmesi asgari ücret *2 İşyeri bildirgesini yasal süresi içinde vermeyenler, yasal süre içinde verilmekle birlikte Kurumca belirlenen şekle ve usûle uygun vermeyenler veya Kurumca internet, elektronik ya da benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutulduğu halde, anılan ortamda göndermeyenlere aşağıda belirtilen tutarlarda idari para cezası uygulanır. (Asgari ücretin 3 katı) APHB tutarları her ay için gecikme faizi hesaplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.