Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2022 12:50 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım 2018 Yılında bilgisarımızın hardiski çöktü veri kurtarma merkezine götürürek bilgilerinn % 80'i kurtarıldı ancak şu anda bir e defter mükellefimin inceleme bürosundan karşıt inceleme içi 2018 yılı evrakları istenmektedir.2018 Yılı 9-10-11 ve 12. ci aylara ait berat beyanları ve e defter yevmiye-kebir dökümlerine ulaşılmakta diger 1-2-3-4-5-6-7-8. aylara ait bilgiler gözükmemektedir.Şu anda elimizde tüm dönem berat beyanları ve zirvede kayıtlı yevmiye ve kebir bilgileri bulunmakta ancak denetmen hanım bu şekilde kabul etmemekte gönedirlmiş yevmiye ve kebir berat dökümlerini istemektedir. Yasal olarak nasıl bir yol izlemem gerekmekte bilgi verirseniz sevinirim.Kolay gelsin.

Cevap : Merhaba; Elektronik defter ve belgelerin zayi olmasıyla beraber ilk aşamada; söz konusu durumun öğrenilmesinden itibaren tevsik edici bilgi ve belgeleri ile birlikte 15 gün içinde ticari işletmesinin bulunduğu yetkili mahkemesine başvurarak zayi belgesi alınmalıdır. Ardından durumu arz eden bir dilekçe ile Gelir İdaresine Başkanlığı'na başvuruda bulunup bu defterlerin kaydının yeniden oluşturulması için gerekli zaman bilgilendirmesinin yapılması gerekllidir. iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.