Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.02.2022 12:30 (Üye) Soru : Merhaba, Hizmet Üretim Maliyetleri ile ilgili sorum olacaktı. Hizmet işletmesinde sipariş üzerine sözleşme karşılığı iş yapılıyor. Yapılan iş sonraki döneme sarktığı için ve gelir de sonraki dönem elde edileceği için hizmet giderlerinin sonraki döneme devredilmesi gerekiyor. Ben bu durumlarda 180 GELECEK AYLARA AİT GİDERLER HESABINI kullanıyordum. Fakat yaptığım araştırmalarda, muhasebe standartlarına göre 154 TAMAMLANMAMIŞ HİZMET MALİYETLERİ ve 155 TAMAMLANMIŞ HİZMET MALİYETLERİ hesaplarının kullanılması gerektiğini okudum. TÜRMOB'un da böyle bir yazısı var. Benim anlayamadığım bu hesapları kullandığım takdirde Bilançoda nereye yazacağım? Kurumlar Vergisi Beyannamesinin Bilanço tablosunda bu hesapları yazabileceğim satırlar yok.

Cevap : 180 ve 280 hesap kullanılacağı görüşündeyiz. 154 ve 155 hesap TDHP tanımı yapılmamış hesaptır bu neden ile mali tablolarda yer almaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.