Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2022 12:11 (Üye) Soru : merhaba, ssk 4-a dan emekli maaşı alan, bekar bir bayan arkadaşımız var. anne ve babası da bagkurdan emekli olmuşlar. anne-baba bagkur emekli maaşı alır iken vefat etmişlerdir. bu bayan arkadasımız kendi 4-a emekli maaşı dışında ek olarak, bağkurdan emekli olupda vefat etmiş olan, anne veya babasından da kendisine maaş baglatabilir mi? bu konu ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmdıgı söyleniyor? teşekkürler

Cevap : Kız çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için; Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları, Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır. Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.