Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2022 12:26 (Üye) Soru : Merhaba. 1) 4/b kapsamında sigortalılığı bulunan bir vergi mükellefi 4/a kapsamında kısmi süreli bir işte çalışırsa bağkur pirimi ödemek zorunda mıır. 2) Yeni işe başlayan bir işçi kısmi süreli bir işte çalışırsa eksik kalan günleri için GSS ödemek zorunda mıdır? Bu iki hususla ilgili son durum nedir acaba? Açıklayıcı bir şekilde izah ederseniz sevinirim. Saygılarımla...

Cevap : 1. 4b primi devam eder. 2. Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenlerden) ay içerisinde 8 gün ve daha az çalışanlar,GSS primlerini aylık 30 güne tamamlamak zorundadır Eğer bu kapsamdakiler ayda 8 günden fazla çalışıyorsa yani SGK’ya bildirilen aylık çalışma gün sayısı 8 günden fazlaysa o zaman bunların da GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.