Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.02.2022 11:01 (Üye) Soru : Merhabalar Şirket aktifine kayıtlı binamız için Müteahhit ile Kentsel dönüşüm kapsamında kat karşılığı sözleşme imzaladık bu durumda sahibi olduğumuz daire ve işyerlerine (dükkan) uygulanacak kdv oranları nedir? Ayrıca bahsi geçen mevcut konut ve işyerleri için iktisap tarihi itibariyle 2 tam yıl geçince %50 kurumlar vergisi istisnası ve KDV istisnası uygulayabilir miyiz

Cevap : 16/05/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki Kanun (Kentsel dönüşüm Kanunu) kapsamında rezerv yapı alanı ve riskli alan olarak belirlenen yerler ile riskli yapıların işyeri teslimlerinde KDV oranı % 18 olarak uygulanır. KV ve KDV istisnası için KVK 5. madde ve KDVK 17/4-g maddesindeki şartlar olması halinde % 50 KV istisnası ve KDV istisnası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.