Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.02.2022 16:50 (Üye) Soru : Selamlar ; 2021-1 Gecici dönemde brüt kar 23.550 TL idi. geçmiş yıl zararı 26.652 TL idi. geçmiş yıl zararı olarak 23.550 tl yazmak zorunda kaldım. Sonraki dönem gecicilerde ise brüt kar geçmiş yıl zararından yüksek olduğundan geçmiş yıl zararı olarak 26,652 tl son 3 dönem gecici 'de düştüm.herhangi bir sorun var mı? eğitim ve sağlık harcamaları işletme hesap özetindeki brüt karın % 10 alınacak şekilde gider yazılabiliyor değil mi? bunlar düşüldükten ( geçmiş yıl zararı,eğitim sağlık harcaması ) sonra kalan kardan bağkur düşeceğim . Herhangi bir sorun var mı? şimdiden teşekkürler

Cevap : Beyannameye Brüt kar değil vergi matrahı r yazılır. Dönem karından geçmiş yıl zararları indirilir. GVK 89/2. maddeye göre Beyan edilen gelirin % 10'ununu aşmamak üzere indirim yapılır.Kalan tutardan Bağ kur ödemesi indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.