Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2022 15:28 (Üye) Soru : İyi günler. 8 ortaklı olan ve hiçbir ortağın toplam sermayenin %25'inden fazlasına sahip olmadığı yolcu taşıma kooperatifi Kasım 2021'de kurulmuş ve gerçek faydalanıcı bildirim formu verilmemiştir. Bu kooperatife ilişkin gerçek faydalanıcı bilgi formu 4. dönem geçici vergi ekinde verilmeli midir? Verilmesi gerekirse gerçek faydalanıcı icra yetkisine sahip yönetim kurulu üyelerinin bilgilerinden mi yoksa genel kurul üyesi 8 ortağın bilgilerinden mi teşekkül etmelidir? Kasım 2021'de kurulmuş olmasına karşın Şubat'ta geçici vergide bu formun verilecek olması nedeniyle bir cezai yaptırım söz konusu olur mu? Teşekkürler.

Cevap : yeni işe başlayan mükellefler Gerçek faydalanıcı formunu 1 ay içinde verilecektir Hisse oranı % 25 in altında ise Kooperatifin yöneticilerinin bilgileri yazılır.Geçici vergi döneminde Önceden verilen bildirimde değişiklik olması halinde bilgi verilir. Süresinde verilmeye bildirim için VD özel usulsüzlük cezası uygular. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2730/Mevzuat-Dosya/Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama-ek-25082021.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.