Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.02.2022 12:34 (Üye) Soru : Merhaba, Nevi Değişikliği Nedeniyle AŞ olan firma Tevkifatlı Fatura Kesme Durumunda LTD şirketinden farklı uygulamaya mı tabii. Bir Sigorta Şirketimiz Araç Tamir Faturalarında 7/10 Tevkifatı 2.000 TL limit olmaksızın talep ediyordu bizde LTD. şirketimizde bu taleplerini yerine getiriyorduk. AŞ. olunca yine 7/10 Tevkifatı 2.000 TL limiti olmaksızın bütün faturalarında Tevkifat Uygulayabilir miyiz? 2.000 TL altı faturalarda yasal bir engel var mı?

Cevap : KDV tevkifatı uygulamasında mükellefin A.Ş. Limited şirket veya Gelir vergisi mükellefi olmasının önemi yok. 2.000 TL nın altındaki hizmet teslimi için KDV tevkifatı yapılmaz.Karşı taraf kabul ediyor ise fatura 2.000 TL nin altında ise tevkifatlı fatura düzenlenebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.