Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.02.2022 09:52 (Üye) Soru : Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.Mükellefimin şöyle bir sorusu bulunmaktadır.Yardımcı olursanız sevinirim. VUK. 213 madde 231 5.sayılı maddede belirtilen 7 gün içinde fatura kesme süresi acaba 7 günden sonra kesilmesi halinde hiç kesilmemiş hukmunde midir.Fatura düzenlenen firma 7 gün içinde kesilmediğinden bunu kabul etmeme hakkına sahip midir.7 günden sonra kesilen firmalar geçersiz hukmunde olabilir mi.. İkinci soru da iki taraf ile karşılıklı mukavele yapılıp fatura kesme süreleri belirtilmiş ise mukavele esaslarına gore fatura duzenlenebilir mi .sözleşme maddelerinin fatura düzenlenmesine etkisi var mıdır. bu konuda herhangi bir cezası var mıdır. Konu ile ilgili varsa kanun maddelerini de paylaşabilmenizi rica eder teşekkür ederim

Cevap : 7 günden sonra düzenlenen faturaya VUK 353/1. madde hükmüne göre Özel usulsüzlük cezası kesilir. Fatura düzenleme süresi konusunda özel anlaşma olmaz. VUK hükümlerine uyulacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.