Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2022 10:42 (Üye) Soru : Merhaba, Pizza malzemelerini alıp depolayıp kendi Pizza restaurantlarımızda ve franchiselarımızda pizza satışı yapan bir firmayız. Muallakta kaldığımız konular şunlardır. 1-Hamur üretimi yapıyoruz, bu hamurları franchıselarımıza %1 den mi satacağız? 2-Şubelerimizde müşterilere paket halinde çekirdek olarak satılan kahveyi %1 den mi satacağız? İçecek olarak satılan kahveyi %8 den mi satacağız? 3- Et ürünlerimizde alım -satım yaparken %1 kdv ile mi işlem yapacağız 4-Suyu depomuza tedarikçiden %1 ile alıp restaurantlarımızda %8 den mi satacağız.

Cevap : Sorunuzda belirttiğiniz tüm ürünlerin her safhada teslimi için uygulanacak KDV oranı % 1 olacaktır. Detaylı açıklama için aşağıdaki linkde bulunan yazımızı inceleyiniz. Listede bulunan (I) sayılı listedeki Ürünler için % 1 , (II) sayılı listedeki Ürünler için % 8 Her iki listede de yer almıyor ise genel oran olan % 18 Uygulanır. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3138/Mevzuat-Dosya/duyuru.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.