Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2022 11:12 (Üye) Soru : Merhaba , Sinema işletmesiyim. Büfe bölümümde ağırlıklı olarak kola, mısır, çikolata vb. ürünler satmaktayım. Gıda ürünlerinde yapılan kdv indirimiyle beraber bizim sattığımız ürünlerin kdv oranlarında bir değişiklik olur mu. Örneğin, TÜRMOB sitesinde kolalı gazozların(kola) %8 'den devam edileceği bilgisi mevcut. Ancak GİB kdv oranları listesinde 1 sayılı liste gıda maddeleri 22 nl.fasılda kolalı gazozlar yer almakta bu yüzden kdv oranı %1 olması gerekmez mi. Diğer sattığımız ürünler için de yardımcı olur musunuz.

Cevap : Kola ve gazlı içecekler için ayrıca ÖTV hesaplanmaktadır. KDV oranlarının belirlendiği 200/13033 Sayılı Bakanla Kurulu kararında aşağıdaki hüküm yer almaktadır. Türmob un sayfasındaki açıklama doğrudur Kola ve gazlı içeceklerin her safhadaki teslimi için % 8 KDV uygulanır. (3) ( 5189 Sayılı CB Kararı ile değişen şekli Yürürlük 14/02/2022 ) (I) sayılı listenin “A) GIDA MADDELERİ bölümünde yer alan ürünlerden özel tüketim vergisine tabi olanların tesliminde bu maddenin birici fıkrasının (c) bendinde öngörülen vergi oranı (% 8 ) uygulanır. Aşağıdaki link de bulunan yazımızı inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3138/Mevzuat-Dosya/duyuru.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.