Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2022 12:04 (Üye) Soru : Merhaba, Kuruyemiş toptancılığı yapan mükellefimiz var. yeni kdv oranları neticesinde kuruyemiş(fındık,ceviz,antep fıstığı,kayısı,ay çekirdeği,kabak çekirdeği,soslu mısır,mısır,leblebi,tuzlu leblebi,kavrulmuş leblebi,vb.)lerde kdv oranları sektör olarak düşünürsek %1 mi oldu? araştırırken bazılarını fasıllarda buluyoruz ama bazılarını bulmakta zorlanıyoruz ve en alttlarda diğerleri yazıyor. bu şekilde araştırmamda hepsi %1 oldu olarak düşünüyorum size bi sormak istemekteyim? Son olarak ekmek arası satışlarda (et ve tavuk döner, kokoreç)ve çiğ köfteciler (lavaş arası dürüm,oturarak servis dükkanda,paket çiğ köfte) büfe ve işletmelerde %8 olarak satacaklar ama bu esnaflar alırken kasaptan %1 olarak kdv ödeyecek bunuda teyd edersem çok sevinirim şimdiden cevaplarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. (not: çiğ köftecilerde giriş kdv %1 ve çıkış kdv %1 diyen duyumlar almaktayız.)

Cevap : Gıda maddeleri (Kuru yemişler dahil) Satışlarında İmalat ,toptan perakende ayrımı kaldırılmıştır. Her safhadaki teslimler için % 1 oranında KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.