Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2022 13:44 (Üye) Soru : MERHABA.KUR KORUMALI TL HS GECİŞ YAPTIK.SON DÖNEM KUR İLE İLGİLİ İSTİSNADAN FAYDALANDIĞIMIZDA MUHASEBE KAYITLARINDA KAR VARKEN BEYANNAME ÜZERİNDE ZARARA DÖNDÜK.BU DURUMDA İSTİSNA TUTARINI MUHASEBE KAYITLARINA NASIL YANSITMAMIZ GEREKİYOR.DÖNEM SONU İŞLEMLERİ TAMAMLANDIĞINDA 590 HS IN BAKİYESİNİN DURUMU NE OLUCAK.YEDEK AKÇE İLE VERGİ KARŞILIĞI KAYITLARI YAPILICAKMI.

Cevap : İstisna edilen işlem için 31/12/2021 tarihli olarak Kur değerlemesi yapılır. Yapılan değerlemeye ilişkin hesaplanan Kur geliri 646 hesaba yazılır. TL dönüştürülen ve Değerleme yapılan Hesap ; 2022 de Bankada açılacak kur garantili mevduat hesabına aktarılır. 2021/4. Dönem Kurum Geçici Vergi Beyannamesine eklenen "Matrah bildirimi" kulakçığının "Zarar Olsa Dahi İndirilecek İstisna ve İndirimler" bölümüne yazılarak İstisna işlemi sağlanmış olur. Bu İstisna işlemi için ayrıca muhasebe kaydı yapılmaz. 31/12/2021 Tarihinde Kur değerlemesi muhasebe kaydı yapılır. 2022 yılında açılış bilançosundaki 102 hesap da ki Döviz hesabı kapatılır. Yerine Kur korumalı mevduat hesabı açılır. YEDEK AKÇE TİCARİ KAR VAR İSE, VERGİ KARŞILIĞI İSE MALİ KAR VER İSE AYRILIR. DİĞER TARAFTAN 590 HESAP 570 VEYA 580 HESAP İLE KAPATILIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.