Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.02.2022 17:45 (Üye) Soru : merhabalar.makenonya uyruklu olan dar mükellef kişi için kira geliri beyanı vereceğiz.dar mükellefin bir tane meskeni var kirada .bir tanede işyeri var.işyeri avukatlık ofisi olarak kullanılıyor belediyede mesken olarak geçiyor fakat biz burada kiracı olan avukat için aylık brüt kirası üzerinden stopaj keserek muhsgk da bildiriyoruz.yani işyeri olarak kullanılan yer kira geliri stopaja tabi. ben dar mükellef için beyan verirken sadece mesken için vereceğim doğrumudur. çünkü şöyle bir ibare var: Dar mükellefler, tamamı Türkiye’de tevkif suretiyle vergilendirilmiş olan gayrimenkul sermaye iratları için yıllık beyanname vermezler. Diğer gelirler için yıllık beyanname vermeleri halinde de tevkifata tabi tutulan bu gelirlerini beyannameye dahil etmezler. bu durumda meslek olarak kullanılan gayrimenkul için kira geliri beyanı veriyoruz fakat işyeri olarak kullanılan ve stopaj kesintisi yapılan avukatlık ofisi için kira geliri beyan etmiyoruz .doğru mudur ? Teşekkürler.

Cevap : Sadece Konut kira geliri için Dar mükellef olarak Yıllık GV beyannamesi verilecektir. Stopaj kesilerek kira geliri (iş yeri kira gelir) elde edilmesi halinde bu gelir beyannameye dahil edilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.