Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.02.2022 15:09 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba, Bir şahıs firmasının bulunduğu adrese başka bir şahıs firması içinde açılış yaptık. Kira sözleşmemizi yaptık fakat bulunduğu dükkanı kiraya veren şahıs firması her ay kira faturası kesmesi gerekir mi yoksa biz muhtasar ile bildirip vergimizi öderken kiraya veren de yıllık gelir vergisi beyannamesine ilave etmesi mi gerekir. Saygılarımla

Cevap : Gelir Vergisi mükellefi Kiralamış olduğu dükkanın (iş yerinin) bir bölümüne başka birine kira ya vermesi halinde elde edilen gelir GMSİ olur. Fatura düzenlemez. Alt kiracı kirayı bankaya yatırır. Kiradan % 20 GV stopajı yapar Alt kiracıya kiraya veren mükellef Kira gelirini Yıllık GV beyannamesinde GMSİ olarak GVK 86. maddedeki koşullara göre beyan eder veya etmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.