Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.04.2022 17:22 (Üye) Soru : KAMU HASTANESİNE KESİLMİŞ OLAN KAMU TİPİ TEMEL EFATURAYI İPTAL ETMEMİZ GEREKİYOR. E-FATURA İPTAL PORTALI ÜZERİNDEN "İPTAL TALEBİNİ" GİRİP, SATICI OLARAK ONAYLAMAK YETERLİ MİDİR? ALICI KAMU HASTANESİ OLDUĞU İÇİN GİB PORTALINI KULLANMADIĞINI BELİRTİYOR. KAMU TİPİ TEMEL EFATURANIN İPTALİ İÇİN SADECE SATICI ONAYI YETERLİ MİDİR?

Cevap : Merhaba; elektronik olarak düzenlenen faturaların iptali de e-fatura iptal portalı üzerinden yasal süreleri içinde yapılmalıdır. Her iki tarafında da iptal portalı üzerinden ilgili faturayı onaylaması gereklidir. e-fatura iptal itiraz klavuzuna göre Kamu Fatura Senaryosunda ise (sadece itiraz uygulaması için satıcı tarafından talep başlatılabilir olup alıcı onayı aranmaz) iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.