Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2022 11:18 (Üye) Soru : ustadım, Bilanço ya tabi mükellefimiz işyerine(kıra) yüklü miktarda dekarasyon- resterasyon gideri yaptırmış bulunmaktadır. iş yeri kendisine ait olmayıp kiralamıştır. yapılan bu tutarı hangi hesap ta göstermemiz gerekir.kolay gelsin

Cevap : 264 hesaba yazılacak. 264 Özel maliyetler hesabı, kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi ya da ekonomik değerinin devamlı yükseltilmesi maksadıyla yapılan giderleri ve bu gayrimenkullerin kullanılması için tutulan, kira süresi tamamlandığında mülk sahibine bırakılan varlıkların tutarlarını içerir. İlgili giderlere özel maliyet bedeli denir. özel maliyetler hesabına borç olarak kayıt edilen bu harcamalar, kira süresi içinde amorti edilir. Eğer kira süresi 5 yıldan fazla ise 5 yılda eşit tutarlar ile amorti edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.