Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2022 11:31 (Üye) Soru : Sn. Danışma Birimi, 13.02.2022-31749 tarih ve sayılı resmi gazetede yayınlanan KDV oranları değişikliğinde bir konuda muallakta kaldık. Şöyle ki; "......kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, ........... VERİLEN HİZMETLER ....... KDV oranı eskiden olduğu gibi % 8 olarak uygulamaya devam edilecektir." denilmektedir. Oysa aynı kararın I sayılı listesinin 15.maddesinde "19 no.lu faslında yer alan mallar, başlığı altında " ...........Ekmek, Pasta, Kek, Bisküvi ve diğer Ekmekçi Mamulleri, Baklava, Kadayıf, Kurabiye ve Diğer Tatlılar" kdv oranı %1 olarak bildirilmiştir. Bu durumda pastaneden kilo ile tatlı alıp götürmenin kdv oranı %1, pastanede oturup pastane hizmeti alarak tatlı yemek % 8 midir? Yoksa yorumumuz yanlış mıdır? Değerli yorumlarınızı rica ederim.

Cevap : Doğru yorum; pastane den kilo ile tatlı alıp götürmenin kdv oranı %1, pastanede oturup pastane hizmeti alarak tatlı yemek % 8 dir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.