Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2022 13:55 (Üye) Soru : Merhabalar; mükellefimiz e-fatura mükellefidir. 2022 yılı ocak ayında düzenlediği e-faturaların yılını 2022 olarak doğru girmiş ancak seri numarası 01 den başlaması gerekirken 2021 seri numaralarından devam ederek yaklaşık 30 ad fatura düzenlemiştir. Bu hususta ne gibi işlem yapmalıyız cezayi işlem nedir cevap vermenizi arz deriz.

Cevap : Merhaba; ilgili faturaların iptal edilmesi gereklidir (yasal süresi içindeyse). 2022 yılı için yeniden seri numarası açılması gereklidir. bu faturalarınız hakkında Gelir İdaresi Başkanlığına durumu arz eden bir dilekçe ile bilgi vermeniz uygun olur. ilgili faturaların yerine yenileri düzenlenmeli ve açıklamalarına iptal olan faturaların seri numaraları yazılmalarak açıklanmalıdır. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.