Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2022 14:43 (Üye) Soru : işyerımızde dondurma parekende satısı yapılmaktadır bunun yanında dısarı paket servıslerımızde mevcuttur.yenı cıkan yasaya gore kdv oranımız %1 mı yoksa 8 olarak devam mı edecez bilgilendırme yaparsaız sevınırız.kanunu kopyalayıp paylaşmazsanız sevınırız ıkılemdeyız pastane ve kafeteryalarda veya ayakta satısı yapılan yerler ve yemeği paket satanlar %8 demıs ama bız sadece dondurma ve çikolata satıyoruz aynı sekılde cikolatada da kdv durumumuz 1 mı olacak cevap verırsenız sevınız.pakette 8 işyerınde 1 mı kesecez anlamıs degılız

Cevap : Lokanta, kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde (birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar hariç) verilen hizmetler (bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), KDV oranı eskiden olduğu gibi % 8 olarak uygulamaya devam edilecektir. Pastane, Tatlı satıcısı,Dondurmacı ,Börekçi , Büfe veya diğer satış yerlerinde (dükkanda) TÜKETİLMEYİP malın alınıp götürülmesi halinde Uygulanacak KDV oranın % 1 olacağı görüşündeyiz. Gıda maddeleri Satışlarında İmalat ,toptan perakende ayrımı kaldırılmıştır. Her safhadaki teslimler için % 1 oranında KDV uygulanır. Not: Kanun hiç bir zaman kopyalayıp yapıştırılmaz. Sorunun açıklaması yapılır.Gerekir ise kanunda kopyalanıp yapıştırılır. Burada günde onlarca soru yanıtlanıyor işimizi biz planladığımız gibi yaparız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.