Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.02.2022 15:18 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba, Yurtdışından bebek yatağı ithal edip iç piyasada satan bir müşterim var. Geçen gün ithal ettiği yataklar için gümrükte %8 kdv ödeyerek malları çekti. farklı gümrükçülerden de teyit ettim yatakta kdv %8. bu durumda %8 ile ithal ettiğimiz yatakları iç piyasada yine %8 ile satmamız gerektiğini düşünüyorum doğru mudur? değerli yorumlarınızı paylaşabilir misiniz? Saygılarımla

Cevap : KDV (II) SAYILI LİSTE % 8 5- (2016/9542 sayılı Kararname ile değiştirilen sıra. Yürürlük: 25/11/2016) Yukarıdaki 4 numaralı sırada yazılı mensucat, vatka, keçe ve dantela, kordela, kordon ve işlemelerden mamul; iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, şal, eşarp, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), omuz vatkası, astar, apolet, ilikleme tertibatı, cep, kol, yaka, rozet ve fırfır ile bunların benzerleri, havlu, bornoz, perde (montaj ve hareket ettirici mekanizması kısmen alüminyum, plastik ve benzeri malzeme içerenler dahil) (66), çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil) (YATAKLAR HARİÇ) ile kıymetli taş ve madenler hariç her nevi maddeden mamul fermuar, çıtçıt, düğme, kopça, boncuk ve benzerleri, Listenin incelenmesinde Yatak % 8 oranına tabi olmadığı görülmektedir. (ı) ve (II) sayılı listede yer almayanlar için Genel Oran olan % 18 Uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.