Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.02.2022 16:44 (Üye) Soru : Merhaba , kısmi çalışma ile çalıştırdığımız sigortalılar.Sağlıktan yararlanmak için gss ödeyecekler mi? bir çalışanımız aylık 10 gün olarak çalışmaya başlayacak bu durumda kendisi ve yakınları sağlıktan yararlanabilecek mi? Teşekkür ederim

Cevap : Yeni Düzenlemeye Göre GSS Primini 30 Güne Tamamlaması Gerekenler • 4/a (SSK) kapsamında ayda 30 günden az çalışanlardan bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında eş-çocuk-ana-babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı olanların aylık GSS primini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor. • Böyle bir imkanı olmayanlardan da sadece; – 4857 sayılı Kanunun 13 üncü ve 14 üncü maddelerine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine çalışanlardan (eksik gün sebebi 06- Kısmi istihdam gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar, – Ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışıp çalıştığı saat karşılığında ücret alanlardan (eksik gün sebebi 7- Puantaj gösterilenlerden) ay içerisinde sekiz gün ve daha az çalışanlar, GSS primlerini aylık 30 güne tamamlamak zorunda. Eğer bu kapsamdakiler ayda 8 günden fazla çalışıyorsa yani SGK’ya bildirilen aylık çalışma gün sayısı 8 günden fazlaysa o zaman bunların da GSS primlerini 30 güne tamamlamaları gerekmiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.