Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.02.2022 15:54 (Üye) Soru : Merhabalar Reklam ajanslığı faaliyetinde bulunan ltd.şti.miz vergi mükellefi olmayan ve başka bir işyerinde ssk olarak çalışan kişilere video montajı ve kurgu hizmet işleri yaptırmakta olup karşılığında gider pusulası düzenleyerek %10 vergi kesinti yapılarak kalan hizmet tutarın ödemesi yapılıyor. Yapılan işlemler doğrumudur kdv tevfikatı olacak mıdır konu ile ilgili görüşlerinizi bekliyoruz iyi çalışmalar

Cevap : Yapılan işlem yanlış Hizmet aldığınız kişi vergi mükellefi olması gerekir. veya Hizmet aldığınız kişi sizin firmamızda da bordrolu olarak çalışabilir.Gider pusulası ile ödeme yapılmaz. Gider pusulası ile GVK 9. maddesinde sayılan kişilerden satın alınan mal ve hizmetler için düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.