Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.02.2022 15:23 (Üye) Soru : Sn danisman 7 puanlık KDV indirimi kapsamında lokanta pastahane pogaca börek salonlari büfeler gibi hizmet veren sektörlerin KDV oraninin değişmediği 8 olarak satışlarının beyan edileceğini ancak müşteriler bu işletmelerde oturmadan gel al şeklinde alış veriş yaparlarsa KDV 1 olarak düzenlemeleri gerektiğini cevap olarak verdiniz o halde bu işyerlerinin kullanicagi KDV hem 1. Hemde 8 olacak anlamına geliyor vergi dairesine sorduğumuzda bununla ilgili açıklama yapılmamış konu hakkında bilgimiz yok diyorlar odamızın sitesindede hizmet sektörleri için 8 devam olarak yayınlanmış gel al şeklinde bir açıklama yapılmamış çok arada kaldık sizin cevabinizdan sunumu anlamaliyiz....... bu mükellefler yazar kasa satisilarinda müşteri otururs 8. Oturmayip al git şeklinde alış veriş yaparsa 1 KDV mi uygulayacak tskler

Cevap : Lokanta, kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde (birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar hariç) verilen hizmetler (bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç), KDV oranı eskiden olduğu gibi % 8 olarak uygulamaya devam edilecektir. Pastane, Tatlı satıcısı ,Dondurmacı ,Börekçi , kuru yemişci, Büfe veya diğer satış yerlerinde (dükkanda) TÜKETİLMEYİP malın alınıp götürülmesi halinde Uygulanacak KDV oranı % 1 dir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.