Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.02.2022 10:51 (Üye) Soru : Merhaba, daha önce anonim şirketlerin ortak olmayan YK üyelerinin sigortalılık durumunu sordum gelen cevap biraz kafamı karıştırdı. Benim öğrenmek istediğim konu, ortak olmayan, sadece huzur hakkı alan ve belli bir iş yapmayan YK üyelerinin sigortalılık durumu nedir? Ortak olan YK uyelerini ve diğer hususları yazmanıza gerek yok. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap : Size huzur hakkı almaları halinde konun tartışmalı hale geldiği ve konunun yargı kararları ile çözüldüğü aktarılmaya çalışılmıştır. Ortak olan YK uyelerini ve diğer hususları yazmanıza gerek yok.cümlenizi kurmamanız için konunun iki tarafı açıklanmıştır. şirkete ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin, şirket tüzel kişiliği ile aralarındaki ilişkinin vekalet akdine tabi olması nedeniyle –aralarında bir hizmet akdi bulunmamasının doğal sonucu olarak- Kanunun 4. maddesinin birinci fırkasının a bendinin hükmü gereği zorunlu sigorta kapsamında değerlendirilemezler. Ayrıca bu kişiler Kanunun 4. maddesi ile düzenlenen zorunlu sigortalılık statülerinin kapsamında da değillerdir. Son olarak tekrarlamakta fayda var ki, şirkete ortak olmayan yönetim kurulu üyelerinin, bu görevlerinin yanında ayrıca şirket içerisinde hizmet akdine bağlı olarak çalıştırılmaları halinde bu kişiler Kanunun 4/1-a maddesi gereği sigortalı olacaklarıdır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.