Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.02.2022 10:00 (Üye) Soru : Mrhb.Firmamız Pansiyon işletmektedir.Faliyet alanı günübirlik konaklama hizmeti vermektedir.Adresi havalimanına yakın olup Transfer Yolcular günübirlik konaklamaktadır.Turizm alanında değildir.1 mart 2022 itibariyle konaklama hizmeti veren oteller efaturaya geçmek zorundalar.Bizim firmamız pansiyon olup sadece belediyeden aldığı çalışma ruhsatı vardır. Bu durumda efaturaya geçmek zorundamıdır.

Cevap : 01/Mart/2022 de e faturaya geçme diye bir işlem yok. 01/03/2022 Tarihinden itibaren Vergi mükellefi OLAN müşterilere 2.000 TL ve üstü mal ve hizmet satışı yapılması halinde Kağıt fatura yerine e-arşiv fatura düzenlenmesi zorunlu olacak Vergi mükellefi OLMAYAN kişilere 5.000 TL ve üstü mal ve hizmet satışı yapılması halinde Kağıt fatura yerine e-arşiv fatura düzenlenmesi zorunlu olacak Pansiyonun belediye veya turizm ruhsatlı olup olmamasının önemi yok Yukarıdaki zorunluluk tüm mükellefler için geçerlidir Aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3071/Mevzuat-Dosya/22012022-ebelge-kullanma-zorunlulugu-tarihleri-yeniden-belirlendi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.